Längdskidstjärnan
Jenny Hansson ny anställd
på Fondbolagens förening

[2011-10-31] Jenny Hansson, en av världens bästa långloppsåkare på längdskidor, ska under det närmaste året kombinera skidkarriären med att jobba med Fondbolagens förenings branschgemensamma satsning Fondkollen.

Jenny Hansson Vasaloppet 2011

Till och med lördagen den 3 mars 2012 kan du tävla om Jenny Hanssons tävlingsdräkt genom att gissa sluttiden i årets Vasalopp!
Tävla och få mer information på Fondkollen.se!

Från och med den 1 november är Jenny Hansson deltidsanställd på Fondbolagens förening och ska under ett år kombinera sina två karriärer – ekonomi och elitidrott.

Fakta om Jenny Hansson”Jag är väldigt glad över den förstärkning som Fondbolagens förening får genom att Jenny har tackat ja till att jobba hos oss. Hon är en målinriktad och mycket god förebild”, säger Pia Nilsson, vd för Fondbolagens förening.

”Det här är ett ämne som jag brinner för. Jag kan applicera min erfarenhet och kunskap från skidåkningen på Fondkollen. Det finns så många paralleller till mitt idrottsliv. Det finns inget facit. Men med kunskap ligger man alltid ett steg före den som bara passivt hänger med”, säger Jenny Hansson.

”Fondkollen är en kunskaps- och inspirationskälla till att göra ett medvetet val, bland annat till premiepensionen. Och jag tror verkligen att man lyckas med ett bättre resultat om man är aktiv och tar aktiva beslut.”

Kunskap och en klar målbild med flera delmål för resan till det stora målet är exempel som är lika tillämpliga på idrott som på långsiktigt fondsparande. Men man behöver också vara beredd på att omvärdera sina delmål när det blir hack i kurvan. För hacken, de kan man vara säker på att de kommer. Det kan Jenny Hansson intyga.

Inför Vasaloppet 2011 drabbades Jenny Hansson av en ryggskada bara en månad före loppet och var nära att ge upp. Men efter den inledande besvikelsen satte hon upp nya delmål. Till en början handlade det om att överhuvudtaget kunna åka skidor. Att lyckas med det gjorde att hon kände en enorm glädje i skidåkningen. Och som vi vet lyckades Jenny Hansson med prestationen att ta hem segern i damklassen i Vasaloppet 2011.

”Även om det inte går helt enligt plan får man inte ge upp. Hade jag inte haft en målbild som jag var övertygad om att jag skulle nå, hade jag aldrig klarat att komma tillbaka efter skadan.”

I idrottsvärlden har Jenny sin stora måluppföljning varje sommar, mellan säsongerna. Även i fondvärlden räcker det utmärkt att se över sina fonder en gång om året, i alla fall när man sparar långsiktigt till pensionen.

”Med Fondkollen-appen kan man följa upp sina mål och hålla koll på sina fonder för att se hur väl de står sig. Är man inte nöjd, väljer man någon annan fond. Verktygen som finns i Fondkollen är jättebra. Nu ska vi göra Fondkollen mera känd!”, säger Jenny Hansson.

Fakta om Fondkollen:

Fondkollen är en branschgemensam satsning med enkla verktyg som hjälper sparare att fatta medvetna beslut om sitt fondsparande. I dagsläget är Fondkollen inriktad på premiepensionen, men ska utökas till att omfatta även annat fondsparande. Fondkollen omfattar bland annat sajten Fondkollen.se, app och en fickfolder. Mer om Fondkollen.

För kommentarer kontakta:

Pia Nilsson, vd Fondbolagens förening 
08-506 988 01 /  0709-50 38 60
pia.nilsson@fondbolagen.se

Jenny Hansson
073-047 74 67
jenny.hansson@fondbolagen.se

Foto på Jenny Hansson finns på: fondbolagen.se/Aktuellt/Bildarkiv/

Hanna Helgesson, projektledare för Fondkollen
08-506 988 07
hanna.helgesson@fondbolagen.se

 

Föreningens medlemmar

Aktie-Ansvar, Alfred Berg Fonder, AMF Fonder, Avanza Fonder, Aviva Investors, Capinordic Asset Management, Carlson Fonder, Carnegie Fonder, Catella Fonder, Danske Invest, Didner & Gerge Fonder, East Capital Asset Management, Enter Fonder, Evli Fonder, Fidelity Worldwide Investment, FIM Fonder, First State Investments, Folksam LO Fond, Franklin Templeton Investments, Handelsbanken Fonder, Holberg Fondene, JP Morgan Asset Management, Lannebo Fonder, Länsförsäkringar Fondförvaltning, Nordea Fonder, Nordea Investment Funds, Odin Fonder, SEB Fonder, Simplicity, Skagen Fonder, Skandia Fonder, Solidar SICAV, SPP Fonder, Swedbank Robur Fonder, Svenska Lärarfonder, Ålandsbanken Fonder, Öhman Fonder.

Skriv ut Tipsa om den här sidan