Riktlinjer avseende
stängning av fond
Beslutade av Fondbolagens förenings styrelse den 6 april 2005 [1].
Bakgrund
I betänkande från värdepappersfondutredningen (SOU 2002:104) läggs fram förslag till lagregel avseende möjligheten att senarelägga försäljning och inlösen av andelar vid extraordinära händelser[2].
Utredningens förslag har ännu inte lett till lagstiftning.
Utredningen behandlade i sitt förslag stängning p g a extraordinära händelser. Även vid förhållanden som inte kan rubriceras som ”extraordinära” kan en fond behöva stängas för in- och utträde, såsom i fall där en fond placerar i tillgångar som noteras på en börs som håller helt eller delvis stängt viss tid, t. ex. på grund av en högtid.
Reglering i fondbestämmelser
Enligt Finansinspektionens föreskrifter 14 kap 11 § 2008:11 skall, för en fond som omfattas av lagen om investeringsfonder, i fondbestämmelserna anges att fonden kan komma att stängas för in- och utträde för det fall sådana extraordinära förhållanden har inträffat som gör att en värdering av fondens tillgångar inte kan göras på ett sätt som säkerställer fondandelsägarnas lika rätt.
Vill fondbolaget kunna stänga en fond även i ”icke extraordinära” fall, såsom vid placering på marknader som håller helt eller delvis stängt viss tid, bör också detta, enligt föreningens uppfattning, anges i fondbestämmelserna. Något krav på en i fondbestämmelserna exakt angiven gräns för när stängning av fonden kan komma att ske torde inte kunna uppställas.
Riktmärke för stängning
Som ett riktmärke för fondbolagen anser föreningen att skäl för stängning i båda de ovan angivna fallen kan föreligga om hälften (50 procent) eller mer av de i fonden ingående instrumenten inte noteras eller i övrigt enligt fondbolagets bedömning inte kan prissättas eller värderas på ett sätt som säkerställer fondandelsägarnas lika rätt.
Skäl för stängning av fond kan i vissa fall givetvis föreligga även då en betydligt lägre andel av fondtillgångarna inte kan värderas på ett rättvisande sätt, om detta enligt fondbolagets bedömning medför att andelsägarnas lika rätt inte kan säkerställas. Så kan t ex vara fallet vid oförutsedda marknadspåverkande händelser med betydande kursrörelser.
[1] Reviderade med avseende på hänvisning till föreskrift den 23 juli 2008.
[2] Förslag till 13 a § för då gällande lagen om investeringsfonder
Skriv ut
Tipsa om den här sidan